عمومیکسب و کار استانها

اشتباهاتی که دکوراسیون شما را نا زیبا می کنند

7 اشتباه رایج در دکوراسیون و راه های جلوگیری از آن ها

بزرگترین دلیلی که افراد ترس از طراحی کردن فضا دارند، ترس از اشتباه های پرهزینه است. برای اطمینان از شروع فضای رویایی شما در این مقاله 7 اشتباه رایج که می تواند بر کل پروژه شما تاثیر بگذارد، همراه با عکس هایی که کار را به درستی انجام داده اند گذاشته می شود. قبل از شروع طراحی این اشتباهات را مد نظر داشته باشید و بهتر است بعد از انتخاب آگاهانه از یک متخصص و طراح جهت طراحی فضای خود استفاده کنید.

  1. انتخاب رنگ در ابتدای کار

در حالی که رنگ از بسیاری از جهت مهم ترین و بزرگترین بخش طراحی شماست، اما لزوما نمی بایست اولین چیزی باشد که انتخاب می کنید. به عنوان مثال مبلمان و دکوراسیون خوب در تصویر زیر می تواند با برخی از رنگ ها کار کند.

راه حل: زمانی که طرح و سبک وسایل اصلی خود ( مانند فرش، بالش، پارچه، روکش های مختلف و …) را انتخاب کردید، انتخاب رنگ هماهنگ آن کار سختی نیست چرا که پیدا کردن پارچه هایی که واقعا دوستشان دارین سخت تر از پیدا کردن تنالیته رنگ های مکمل است.

  1. خرید مبلمان بدون در نظر گرفتن ابعاد فضا

هنگامی که مبلمان در شوروم و نمایشگاه قرار دارد، قضاوت در مورد ابعاد و مقیاس آن سخت است. در بسیاری از موارد شما مبل را در گالری انتخاب می کنید اما زمانی که در فضای شما جایگذاری می شود آن درخشش اولیه را ندارد.

راه حل: بهتر است برای جلوگیری از خطای دید، مساحت موجود برای هر قطعه اصلی را اندازه گیری ( یا حتی با نوار علامت گذاری کنید) تا بتوانید محدوده اندازه مناسب را مشخص کنید و سپس خرید خود را انجام دهید.

  1. خرید وسایل، دکوراسیون و مبلمان از یک شوروم یا فروشگاه

خرید از یک مغازه یا فروشگاه شاید کار آسانی باشد اما در نهایت نتیجه شگفت انگیز و جالبی ندارد، چرا که تم و سبک خرید محدود شده و اتفاقات خاص با چیدمان ها و تلفیق سبک ها پدیدار می شود.

راه حل: مغازه، فروشگاه یا شوروم هایی که دارای خطوط فکری مختلفی هستند بهتر می توانند فضای شما را زیبا و خاص جلوه دهند. را حل دیگر همکاری با طراح داخلی است. آن ها سبک و سلیقه شما را می دانند و با شناخت و آشنایی با طیف گسترده از محصولات فضای شما را زیباتر می کنند.

  1. خرید کل مجموعه از یک ست

ساده ترین راه برای دیزاین فضای خانه خرید یک ست کامل از یک فروشگاه است اما این بهترین راه حل نیست. در چنین مواقعی خرید یک ست برای دستیابی به یک سبک طراحی راه میانبر است اما نتایج جذابیت کمتری دارد.

راه حل: روی یک قطعه اصلی تصمیم بگیرید و آن را بخرید. قطعات دیگر را با توجه به طرح قطعه اصلی از فروشگاه های دیگر انتخاب کنید و یا سفارش بدهید تا برایتان تولید کنند. در این صورت شما فضای طراحی شده ای را خواهید داشت که در هیچ کاتالوگی یافت نمی شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت atrixconcept.com مراجعه کنید.

  1. انتخاب نکردن یک المان/طرح خاص و قابل توجه

تصمیم به متفاوت بودن کار سختی است اما شدنی. اینکه همیشه سعی در انتخاب طرح یا المان هایی داشته باشید که در آن هیچ جسارتی به خرج ندهید کار آسانی است.

راه حل: سعی کنید گاهی ریسک کنید. مطمئن باشید اگر به طور مثال کاغذ دیواری با پترن شلوغ که حس فرد را برانگیخته می کند انتخاب کنید به راحتی با انتخاب سایر قطعات ملایم، مثل مبلمان سفید یا خنثی،  فضا را رام کنید و و احساس راحتی راشته باشید.

  1. شاخص کردن همه چیز

نقطه مقابل اشتباه قبلی این است که هر المانی یا طرحی که انتخاب می کنید نمایش خیره کننده داشته باشد. حتی در فضاهای بسیار چشم گیر باید برخی عناصر در عین سادگی انتخاب شوند.

راه حل: اگر یک اثر هنری جسورانه دارید مثل پرده های زیبا با طرح های شلوغ، اجازه دهید المان های دیگر مثل مبلمان یا فرش در ساده ترین حالت خود باشند.

  1. هرگز گذشته را رها نکنید

بسیاری از طرح ها در گذشته به صورت اغراق آمیز کار شده اند که شاید شما با دیدن آن ها خاطرات بدی برایتان طراحی شود. با این حال نباید یک ایده زیبا را برای همیشه کنار بگذارید. اگر از وسایل طلایی براق دهه های گذشته خسته شده اید، ممکن است بخواهید ذهنتان را برای وسایل برنجی مات که امروزه شیک هستند باز نگه دارید.

راه حل: این واقعیت که شما با یک کاغذ دیواری تند و زننده یا سایه بد رنگ زندگی کرده اید ، به این معنا نیست که شما یک ابزار تزئینی قدرتمند را برای همیشه پشت سر گذاشته اید. با تکنولوژی امروز ، گزینه ها می توانند بهتر می شوند ، و شما منابع بسیار زیادی در اختیار دارید که به شما کمک می کند از اشتباه در آینده جلوگیری کنید.

بنابراین پیش بروید ، این روند طراحی وسوسه انگیز را دوباره امتحان کنید: بالاخره شما فقط یکبار زندگی می کنید ، اما در طراحی ، همه چیز قدیمی دوباره جدید می شود. و اگر پذیرای خود باشید ، ممکن است سبکی جسورانه پیدا کنید که اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی باعث می شود که ، هر چند شما برای طراحی منزل یا محل کار خود هزینه کنید و وقت بگذارید باز هم طراحی زیبا و مورد قبولی نداشته باشید. این اشتباهات به حدی رایج است که ما متوجه اشتباه بودن آنها نمی شویم و با وجودی که می بینیم دکوراسیون ما آنچنان که باید دلچسب و زیبا نیست نمی توانیم تشخیص دهیم که مشکل از کجاست. پس باید به دنبال پیدا کردن مشکل اصلی باشیم.

مشکلاتی مثل نورپردازی نامناسب در دکوراسیون ،استفاده زیاد از اکسسوری ها و لوازم تزیینی، مبلمان غیرمتناسب با فضا، نصب تابلو در ارتفاع زیاد و … با آشنایی با این اشتباهات رایج و اصلاح آنها دکوراسیون داخلی خود را به دکوراسیونی زیبا و بدون عیب و نقص تبدیل کنید. پس با خانه معمار همراه باشید.

نصب تابلو در ارتفاع بالا

یکی از اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی نصب تابلوها در ارتفاع بالا می باشد. اصولا باید تابلو ها را در ارتفاعی قرار داد که بیننده بتواند در حالت نشسته بدون بالا گرفتن سر، تابلو را به خوبی مشاهده کند.

۹ اشتباهی که اتاق نشیمن شما را زشت می‌کند! - دفتر مهندسی کاروی(طراحی - نظرات- اجرا)

نصب تابلو در ارتفاع مناسب

نورپردازی نامناسب

امروزه نورپردازی سالنهای پذیرایی بسیار متنوع و هیجان انگیز شده است. اینکه شما فقط از یک لوستردر وسط سالن استفاده کنید و همان لوستر وظیفه تامین کل نور محیط را بر عهده داشته باشد غلط است.

استفاده از نورپردازی در اطراف سقف و نور مخفی که داخل گچبری ها کار می شود جلوه زیبایی به دکور منزل شما می دهد. همچنین امروزه استفاده از کناف بسیار رواج یافته که در پشت کنافها یا مابین آن هالوژن های به رنگ دلخواه شما کار می شود. این شیوه نورپردازی هم جنبه زیبایی برای منزل دارد و هم جنبه کاربردی و تامین نور محیط را برعهده دارد.

استفاده زیاد از اکسسوری ها و وسایل تزیینی

برای دکوراسیون داخلی می توانید از چند وسیله دکوری و تزیینی که با یکدیگر هماهنگی و سنخیت دارند استفاده کنید. استفاده از هر نوع وسیله دکوری که خودتان دوست دارید و یا بلا استفاده مانده و یا شاید چون از حراجی خریده اید پس برای دکور منزل بکار ببرید کار درستی نیست. اصولا نباید از وسایل متنوع دکوری ریز و درشت فضا را پر کنیم. چون این کار چشم بیننده را خسته می کند و آرامش افراد را بر هم میزند. فقط تعدای لوازم دکوری شیک و باارزش بکارببرید تا از استرس لوازم زیاد در منزل جلوگیری شود. رعایت این نکات باعث می شود که هماهنگی اجزای دکوراسیون داخلی حفظ شود. برای آشنایی بیشتر با اصول هماهنگی در دکور می توانید مقاله منزل را مشاهده کنید.

استفاده درست از اکسسوری و وسایل تزیینی

استفاده از مبلمان غیرمتناسب با فضا

برای خرید مبلمان مناسب سالن پذیرایی حتما به تناسب ابعاد سالن و مبلمان مدنظر خود توجه کنید. این مورد بسیار با اهمیت است. تصور کنید فردی وارد منزلی شود که سالن پذیرایی آن بسیار کوچک است ولی از مبلهای دسته بلند و چند نفره با اندازه های بزرگ دکور شده باشد بطوری که جایی برای راه رفتن و پذیرایی وجود نداشته باشد. این انتخاب های اشتباه باعث می شود که هم مهمان و هم میزبان برای پذیرایی و رفت و آمد معذب شوند.

حال برعکس این مورد را در نظر بگیرید سالنی بزرگ با مبلمان های کوچک و صندلی های تک نفره در کنار فضای آزاد این سالن که بلا استفاده باشد. حقیقتا این مدل انتخاب مبلمان جلوه جذابی به محیط سالن شما نمی دهند. پس برای انتخاب مبلمان علاوه بر زیبایی و سلیقه شخصی خود حتما به کاربرد مبلمان متناسب با سالن پذیرایی خود توجه کنید تا یک انتخاب عاقلانه و شیک داشته باشید.

استفاده از مبلمان غیرمتناسب با فضا

استفاده زیاد از گل و گلدان

برای طراوت و شادابی محیط سالن می توانید ازچند عدد گل طبیعی یا گلدان های کوچک و آپارتمانی استفاده کنید. اما به این معنی نیست که تمام فضاهای خالی سالن را به گل و گلدان اختصاص دهید. اصولا برای طراحی دکوراسیون باید از هر المان به تناسب و به اندازه استفاده کرد. بعضی از افراد چون علاقه خاصی به گل و گیاه دارند فضای منزل خود را پر از گلهای آویزی و گلدانهای تزیینی روی دیوار و …می کنند. این سبک طراحی شاید برای مدتی جذابیت داشته باشد ولی به مرورخسته کننده و تکراری می شود.همچنین بهتر است به جای استفاده از چندین گل و گلدان کوجک در گوشه و کنار دکوراسیون از یک گلدان بزرگ در فضا استفاده کنید دکوراسیون زیباتر خواهید داشت.

نکته دیگر اینکه نگهداری از گل و گیاهان متفاوت مراقبت زیادی می خواهد. برای تازه نگهداشتن گیاهان باید به آنها رسیدگی کرد اما اینکار وقت زیادی می برد و برای افرادی این امکان وجود دارد که وقت آزاد بیشتری دارند. پس سعی کنید از گیاهان بطور متعادل استفاده کنید که هم جلوه زیبایی به فضای سالن شما بدهند و هم بتوانید از گیاهان زیبا و سرزنده بخوبی مراقبت کنید. اجازه ندهید که گلها پژمرده وبی روح شوند زیرا جلوه محیط شما را خراب می کنند.

استفاده نکردن از گل و گیاه

دیگر اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی استفاده از فرش نامناسب 

در ابتدا باید در نظر داشت که فرش انتخابی شما با بقیه اجزای دکوراسیون داخلی هماهنگی داشته باشد. در صورتی که مبلمان شما ساده باشد می توانید از فرش های طرحدار و شلوغ تر استفاده کنید. اما اگر از مبلمان های طرح دار استفاده می کنید سعی کنید برای زیبایی بیشتر سالن از فرشهای ساده تر استفاده کنید.

این مورد را هم در نظر داشته باشید که از فرش با اندازه مناسب برای سالن پذیرایی یا ناهار خوری استفاده کنید. به این صورت که فرش سالن پذیرایی تا محدوده زیر مبل و یا حداقل زیر پایه جلویی مبل را بپوشاند تا جلوه زیباتری به محیط نشیمن شما بدهد. فرش سالن ناهارخوری که در زیر میز پهن می شود باید کل سطح زیر میز را پوشش دهد به طوری که هنگام نشستن پشت میز ناهارخوری پای افراد روی زمین قرار نگیرد. رعایت این نکات کوچک اما کلیدی باعث می شود که زیبایی سالن شما چند برابر شود .

استفاده از فرش مناسب در دکوراسیون

توجه نکردن به طرح و بافت پرده ها

یکی دیگر از اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی توجه نکردن به بافت و رنگ و تناسب پرده است. پرده یکی ازعناصر مهم برای جلوه بیشتر سالن های پذیرایی و اتاقها محسوب می شود. توجه به بافت و طرح و رنگ پرده برای دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. برای سالن های پذیرایی اصولا از پرده های ضخیم و طرح دار و بلند استفاده می شود.

پرده های نازک و توری و حریر که اصولا کوتاه هستند بیشتر برای اتاق خواب و آشپزخانه کاربرد دارند. برای انتخاب رنگ پرده  پذیرایی ابتدا به تم رنگی مبلمان و فرشها دقت کنید سپس پرده مورد نظر خود را انتخاب و با توجه به سبک دکوراسیون داخلی (کلاسیک یا مدرن ) دوخت کنید. برای سبکهای کلاسیک باید از پرده های شلوغ و پر زرق و برق با تم رنگی نقره ای، طلایی و زرشکی و سبززمردی استفاده کرد. اما برای دکوراسیون مدرن از رنگهای خنثی مثل کرم ، سفید ،خاکستری و .. استفاده کنید تا هماهنگی مابین اجزای دکوراسیون و پرده ها برقرار باشد. سعی کنید این نکات را رعایت کنید تا یک دکور زیبا و شیک در منزل خود داشته باشید.

اشتباه رایج در دکوراسیون نوجه نکردن به بافت پرده ها

تک رنگ بودن از اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی است

برای انتخاب رنگ دکوراسیون ابتدا ببینید سلیقه شخصی خودتان چیست؟ سپس می توانید با یک طراح داخلی صحبت کنید و با توجه به سلیقه شخصی و تخصص طراح یک رنگ مناسب انتخاب کنید. تک رنگ بودن در طراحی داخلی علاوه برخستگی و تکراری شدن، به مرور حس افسردگی و یکنواختی را القا می کند.

تنوع رنگ برای دکوراسیون اگر بصورت تخصصی و بصورت مکمل باشد بسیار جذاب و هیجان انگیز خواهد بود. می توانید از رنگهای اصلی و ترکیبی مثل قرمز-آبی – نارنجی و بنفش در کنار رنگهای خنثی چون خاکستری ،برنزی ،خاکی و یا …استفاده کنید. به هرحال اینکه همه لوازم و وسایل دکوراسیون به یک رنگ باشند یکی از اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی است که باید سعی کنید از آن دوری کنید.

تک رنگ بودن در دکوراسیون

قراردادن تلویزیون درجای نامناسب

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کرد قرار دادن تلویزیون در یک فضای مناسب می باشد. رایج ترین اشتباه قرار دادن تلویزیون در مقابل پنجره و یا در کنار پنجره است. وقتی که تلویزیون را در کنار پنجره یا مقابل پنجره قرارمی دهید بازتاب نورباعث می شود که شما تصاویر را بخوبی نبینید و همچنین چشم شما آسیب ببیند.

منبع : goodhomesmagazine.com

از اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی ، چیدن مبل ها کنار دیوار

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که مبل ها را نباید به دیوارچسباند. چسباندن مبل ها به دیوار ظاهری رسمی به سالن نشیمن شما می دهد و فضا را خشک و غیرصمیمی نشان می دهد. بجای این مدل چیدمان می توانید مبلمان خود را بصورت گرد در نشیمن قرار دهید که فضای صمیمی و گرم تری را بین اعضای خانواده ایجاد خواهد کرد.

چیدن مبل ها کنار دیوار

 

دکمه بازگشت به بالا