عمومیکسب و کار استانها

پیشرفت‌های اخیر در طراحی و استفاده از درب‌های رول آپ

درب رول آپ چیست و چه کاربردهای دراد ؟ این سوال شاید بارها برای شما پیش آمده باشد که آیا درب های رول آپ مناسب سوله یا کارخانه من میباشد یا خیر؟ پاسخ به این سوال باز زبانی ساده از ابتدا به شما خواهیم داد . دربهای اتوماتیک مدلهای مختلفی دارند ، یکی از پر استفاده ترین مدلهای آنها که در تمام ساختمانهای مسکونی ، تجاری ، صنعتی و انبارها استفاده میشود دربهای رولاپ میباشد .

تلفیق کلمه Rool به معنی غلطک و up به معنی بالا گویای این میباشد که درب به طرف بالا حرکت کرده و مانند غلطک رول میشود .

درب های رول آپ در مدل های مختلفی ساخته میشوند که در این جا به شرح یکی از مدلهای رایج و پرکاربرد آن که کرکره های اتوماتیک میباشند می پردازیم .

کرکره چیست ؟

در زبان فارسی به حصیر های چوبی که در قدیم پشت پنجره ها نصب میشد تا به عنوان نوعی پوشش و پرده بتواند مانع دید داخل شود و همزمان گردش هوا نیز وجود داشته باشد را کرکره می نامند .

مکانیزم و نحوه جمع شدن این حصیر ها بسیار ساده بود ، حرکت جمع شدن آنها به سمت بالا بوده و آنها با کشیدن بندی که دور آنها تعبیه شده بود حرکت و عمل می کردند . این کرکره ها یا به طرف بالا رول می شدند یا بر روی هم تا  می شدند .

در زمان های گذشته مغازه ها برای محافظت از ویترین و پنجره های خود محبور بودند از نرده هایی استفاده کنند که به صورت کشویی و متحرک پشت پنجره ها نصب میشدند استفاده کنند .

به مرور زمان و با پیشرفت ساختمان سازی و ورود تکنولوژی های جدید از اروپا درب هایی که یدنه آنها به صورت کاملا پوشیده از ورق های فلزی ساخته میشدند و با استفاده از شفت و فنر فلزی که دور شفت بود به سمت بالا کشیده و حرکت میکردند و دور شفت رول می شدند .

آنها اولین مدل درب های رول آپ بودند که در ایران به دلیل شباهتشان به حصیر های پشت پشت پنجره و شباهت زیادشان نامیده شدند .

امروزه با توجه به سرعت گردش اطلاعات در فضای مجازی و تبادل کلمات در زبان های مختلف که امری غیر قابل پیشگیری میباشد کلمه درب رول آپ وارد واژگان زبان فارسی شده است و به نحوی که روزانه بارها در سایت های معتبری مانند  سرچ و جستجو می شوند .

معادل کرکره در زبان انگلیسی کلمه  shutter می باشد و کرکره های فروشگاه ها و مغازه ها را Rooler shutter می نامند .

درب های رولاپ مدل های مختلفی دارند ، درست است که نحوه عمل کرد انها شبیه به یکدیگر است اما کارکرد و خصوصیات فنی آنها بسیار متفاوت میباشد ولی به طور کلی آپ را میتوان سرگروه  کرکره های اتوماتیک که برای مغازه ها و ساختمان های تجاری استفاده می شوند ،  کرکره های صنعتی که برای انبار ها و کارخانه ها استفاده میشوند و درب های رول آپ سریع که برای درب های داخلی کارخانه ها استفاده میشوند تقسیم نمود .

معایب این کرکره ها : یکی از معایب کرکره ها وزن سبک آنها در ابعاد کوچک و توانایی باز کردن آنها با فشار دادن به سمت بالا می باشد به نحوی که اگر یک کرکره برای پارکینگ ساختمان نصب شود افراد به راحتی با هل دادن آن به سمت بالا درب را باز نمایند . این ضعف باعث می شود تا نتوان از کرکره های اتوماتیک به عنوان درب ایمن و قابل اطمینان برای پارکینگ ها اشاره کرد و در هنگام استفاده از آنها برای فروشگاه و سایر ساختمان ها را مجهز به قفل نمود و آنها را پس از بستن قفل نمود .

درب رول آپ، یکی از انتخاب‌های جذاب و کاربردی برای فضاهای داخلی و خارجی است. این درب‌ها با توجه به عملکرد برتر، سادگی نصب و استفاده، امنیت بالا و ظاهری شیک و زیبا، به سرعت جایگاه ویژه‌ای در بازار به دست آورده‌اند.

بدنه مقاوم و قدرتمند:
درب رول آپ از بدنه‌ای مقاوم و قدرتمند ساخته شده است که می‌تواند در برابر ، تغییرات آب و هوا مقاومت کند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود و برای استفاده در فضاهای صنعتی، تجاری بسیار مناسب باشد.

عملکرد آسان: به گزارش خبرگزاری آنا؛ در سازه های امروزه یکی از اولین گزینه های معماران و مهندسان به شمار می‌آیند. رایج ترین آنها در کشور ما نوع کرکره ای آن می‌باشد که عموما برای درب مجتمع های پارکینگی، فروشگاه ها و آپارتمان ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. درب های کرکره ای به دلیل اینکه از بالا جمع می‌شوند به نام درب های اتوماتیک رولاپ شناخته شده می‌باشند و از محصولات محبوب در ساختمان سازی به شمار می‌آیند.

اجزای درب های اتوماتیک رولاپ و پارکینگی

محصولاتی همچون کرکره برقی از بیش از 10 قطعه ساخته می‌شوند اما قطعات اصلی که در کیفیت آن تاثیرگذار می‌باشند، تیغه ها و موتور آن می‌باشند. در ادامه این مطلب درباره این بخش ها و انواع ان بیشتر توضیح خواهیم داد.

تیغه های کرکره درب های اتوماتیک رولاپ و پارکینگی

رول گیتر یا همان فولاد بافته شده از محبوب ترین و مهم ترین جنس تیغه هایی که سازنده کرکره های برقی یا همان رولاپ می‌باشند به شمار می‌آیند. تیغه های دیگر از مواد متنوعی همچون پلی کربنات، منیزیم، فولاد، آلومینیوم و گالوانیزه می‌باشند که در این میان تیغه های آلومینیومی به دلیل قیمت پایین تر با تنوع رنگ و مقاومت بالا توجه بسیاری از خریداران را به خود جلب کرده است.

مهم ترین تیغه های آلومینیومی به تیغه های یک پل 60، 80، دو پل 80 و 100، سه پل سایز 140 تقسیم بندی می‌شوند. وزن بلیت آلومینیوم در هر متر مربع نیز از معیار های کیفیت تیغه محصوب می‌شود که هر چه بیشتر باشد، استحکام آن نیز افزایش می‌یابد. با توجه به این موارد بهتر است در پارکینگ منازل از تیغه های فوم دار آلومنیومی استفاده کرد تا سر و صدای تیغه ها در هنگام باز و بسته شدن نیز به حداقل خود برسند.

موتور این درب ها

موتور درب های اتوماتیک رولاپ با توجه به نوع و اندازه کرکره آنها از انواع مختلف ساید، سنترال و توبولار می‌باشد. جدید ترین این موتور ها نوع توبولار می‌باشد که هم فضای کمتری را اشغال می‌کند و هم صدای آن کمتر از انواع دیگر می‌باشد. پیشنهاد می‌شود از این موتور ها بیشتر در مصارف خانگی و فروشگاهی استفاده کنید چرا که این فضا ها نیاز دارند تا صدای کمتری در آنها تولید شود.

موتور های ساید با استفاده از چرخ دنده و زنجیر، تیغه های کرکره را جمع می‌کنند و از این نوع موتور ها در تمامی مصارف اعم از خانگی، تجاری و صنعتی استفاده می‌شود. همانطور که گفتیم بسته به نیاز شما و عرض و ارتفاع درب اتوماتیک رولاپی که شما خریداری می‌کنید از موتور های مختلفی استفاده می‌شود.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در انتخاب موتور کرکره رولاپ در مکان های پر تردد و همچنین درب هایی که دارای ابعاد و وزن بالایی می‌باشند استفاده از موتور های ساید پیشنهاد می‌شود چرا که از کیفیت و گارنتی بهتری برای رفت و آمد زیاد برخوردار می‌باشند. هرچند که اگر میزان تردد شما کمتر می‌باشد شما می‌توانید از موتور های توبولار نیز استفاده کنید.

درب رولاپ سکشنال

درب هایی که برای گاراژ و پارکینگ استفاده می‌شوند، درب های بزرگی هستند که به صورت دستی یا اتوماتیک باز و بسته می‌شود. درب های پارکنیگ امروزی بیشتر یا با استفاده از جک های برقی باز و بسته می‌شوند یا از انواع دررب های رولاپ سکشنال استفاده می‌کنند که به صورت متحرک و زیر سقفی باز می‌شوند.

جمع بندی

نقش درب های سریع صنعتی در محیط کار گفته شد، درب‌ سریع صنعتی با ارائه مزایای چشمگیر در بهره‌وری و ایمنی، به عنصری ضروری در مدیریت مدرن تأسیسات تبدیل شده‌ است. از بهینه‌سازی جریان کار و کنترل دما گرفته تا ارتقاء شرایط ایمنی و کاهش خطرات، این درب‌ها می‌توانند به افزایش کلی کارایی و محافظت از دارایی‌ها و پرسنل کمک کنند.

به موازات پیشرفت‌های فنی و تکنولوژیک، انتظار می‌رود که درب‌های سریع صنعتی همچنان نقش مهمی در بهینه‌سازی عملیات صنعتی ایفا کنند. اگر به دنبال تیمی حرفه ای و متعهد برای خرید درب سریع صنعتی هستید میتوانید روی به شرکت اسپیدرز تولید کننده انواع درب پرسرعت صنعتی حساب باز کنید.

دکمه بازگشت به بالا